13.06.2003 Tarih ve 25137 Sayılı resmi gazetede yayınlanan “Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” gereğince internet üzerinden gerçekleştirilen satışlar için sözleşme yapılması zorunluluğu getirilmiştir. Sözleşme detayları aşağıda belirtildiği gibidir.

SATIŞ SÖZLEŞMESİ

MADDE 1 – TARAFLAR

1.1 SATICI

ERGİN ANTİK MOBİLYA SAN. VE TİC: LTD. ŞTİ. Bundan sonra SATICI olarak anılacaktır.

Adres:

İkitelli Osb Mahallesi Marmara Sanayi Sitesi L Blok No: 36-37 İkiteli – Küçükçekmece/ İSTANBUL

Telefon :
+90 (212) 646 42 66

E-Posta :

bilgi@ardinart.com

1.2 ALICI

ardinart.com üzerinden alışveriş yapan; adı, soyadı, ünvan ve adres bilgilerini sipariş aşamasında belirteceği şekilde kayıt yapan ya da yapmayan kullanıcılar bundan böyle ALICI olarak anılacaktır.

MADDE 2 – KONU

İşbu sözleşmenin konusu, ALICI’nın SATICI’ya ait internet sitesinden elektronik ortamda verdiği siparişin fatura detayında nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeleri Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

MADDE 3 – SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN

Satılan ürünlerin İsmi, tasarımı, adedi ve satış bedeli satış faturasında belirtildiği gibidir. ödeme şekli, fatura ve teslimat adresi fatura üzerinde belirtildiği gibidir.

MADDE 4 – GENEL HÜKÜMLER

4.1 – ALICI, internet sitesinde sözleşme konusu ürünün temel niteliklerini, satış fiyatını ve ödeme şekli ile teslimata ilişkin ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder. ardinart.com’dan, Kredi Kartı veya Banka Havalesi ile alışveriş yapılabilir. Bir (1) iş günü içinde havalesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından sipariş tutarı kadar para blokesinin yapıldığı veya havalenin hesaplarımıza ulaştığını belirlediğimiz andır. Bu maddede belirtilmeyen ödeme yöntemleri kesinlikle kabul edilmez.

4.2 – Sözleşme konusu ürün, yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için ALICI’nın yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak internet sitesinde belirtilen ön bilgiler içinde açıklanan süre zarfında ALICI veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir.

4.3 – Sözleşme konusu ürün, ALICI’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz.

4.4 – Ek olarak tüm siparişlerinizi, yasaların gerektirdiği şekilde irsaliyeli fatura eşliğinde teslim edecektir. Hediye paketleri sevk irsaliyesi ile gönderilecek; fatura, bilahare fatura adresine postalanacaktır. Yapılan alışverişlerdeki tüm fiyatlar KDV hariç ₺ olarak ifade edilmiştir. Ödeme esnasında KDV dahil tutar eklenmektedir. Kargo ücreti ise ALICI’ya ait olup, KDV oranları , kitap ve tekstil ürünleri için %8, dergiler için %1, dekorasyon ürünleri, müzik, video, bilgisayar, elektronik ürünleri ile kargo için %18’dir. Söz konusu oranlardaki değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren aynen uygulanacaktır.

4.5 – SATICI, sözleşme konusu ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun teslim edilmesinden sorumludur.

4.6 – Sözleşme konusu ürünün teslimatı için işbu sözleşmenin imzalı veya onaylı nüshasının SATICI’ya ulaştırılmış olması ve bedelinin ALICI’nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

4.7 – Ürünün tesliminden sonra ALICI’ya ait kredi kartının, ALICI’nın kusurundan kaynaklanan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşunun ürün bedelini SATICI’ya ödememesi halinde, ALICI’nın kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün 3 gün içinde SATICI’ya kullanılabilir ve eksiksiz halde göndermesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri SATICI’ya aittir.

4.8 – SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI’ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. ALICI’nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 gün içinde siparişindeki ödeme şekline göre defaten iade edilir.

4.9 – ardinart.com’da satışta bulunan ürünlere ilişkin stok durumları tedarikçi firmaların stoklarında güncellemelere rağmen, elde olmayan sebeplerden dolayı tükenmiş olan ürünlerin gönderim süresi uzayabilir. Bu durumda müşteri telefon veya e-posta yolu ile bilgilendirilir. Müşterinin talebine göre şipariş değiştirilebilir, gönderim bekletilebilir veya sipariş iptal edilebilir. Siparişin iptali durumunda, ödeme kredi kartı ile yapılmışsa kredi kartına, ödeme banka havalesi ile yapılmışsa müşterinin belirttiği bir banka hesabına geri havale edilir.

4.10 – Kargo gönderimleri satış onayını takip eden iş günü içerisinde, ürünün niteliğine ve hazırlığına bağlı olarak 1-15 iş günü içerisinde yapılır.

4.11 – Tahsilatı yapılmış bir siparişin teslimatı, geçici bir aksaklık olmadığı sürece son kullanıcılar için aracı kargo şirketini herhangi bir bilgi vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.

4.12 – Paket teslim alındıktan sonra teslimatçı firmanın görevini layıkıyla yaptığı kabul edilmiş sayılır. Bu yüzden, teslimat sırasında hasarlı olduğu tespit edilen paketler kabul edilmeyip tutanak tutturulmalıdır. Daha sonra, tutanak bilgi@ardinart.com adresine gönderilmelidir.

Bu gibi hallerde ardinart.com satışı yapılan bu ürün ya da ürünleri tekrar kargoya verecektir.

4.13 – İade veya değişikliği istenen ürünler ayrı bir paket/ koli içerisinde konularak, kargoda hasar görmeyecek şekilde geri gönderilmelidir. Ürünlerin orijinal kolileri üzerinde meydana gelebilecek hasar ve üzerlerine yapıştırılan kargo vs etiketleri, ürünlerin orijinalliğini ve dolayısıyla yeniden satılabilirliğini bozduğu için, iade veya degişimleri mümkün olamayacaktır.

MADDE 5 – CAYMA HAKKI

ALICI, sözleşme konusu ürününün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 14 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanılması için bu süre içinde SATICI’ya faks, e-posta veya telefon ile bildirimde bulunulması ve ürünün kutu/paket içeriğinin eksilmemesi ve ürünün yeniden satılabilir halde olması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde, 3. kişiye veya ALICI’ya teslim edilen ürünün SATICI’ya gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örneği ile fatura aslının iadesi zorunludur. Bu belgelerin ulaşmasını takip eden 14 gün içinde ürün bedeli ALICI’ya iade edilir. Fatura aslı gönderilmez ise KDV ve varsa sair yasal yükümlülükler iade edilemez. Cayma hakkının kullanılmasından kaynaklanan EFT kesintisi, kargo gideri ve sair masraflar SATICI’ya aittir.

MADDE 6 – CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER

Niteliği itibariyle iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, duvara yapıştırılan ahşap ve kağıt türevi ürünler, delinen ya da monte edilen ahşap ürünler, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakkı kullanılamaz. Kopyalanarak orijinalliğini kaybeden (CD, DVD, plak vs gibi) veya hijyenik faktörler nedeniyle risk taşıyan ürünlerin (kulaklık vs. gibi) iade ve değişimleri orijinal ambalajları açıldığı takdirde gerçekleştirilememektedir. Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.

– Her türlü yazılım ve programlar
– Modüler Ahşap Şarap Rafları
– Bilgisayar ve Sarf malzemeleri
– Ahşap Paneller

MADDE 7 – YETKİLİ MAHKEME

İşbu sözleşmenin uygulanmasında, Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile ALICI’nın veya SATICI’nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir. Siparişin gerçekleşmesi durumunda ALICI işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır.

MADDE 8 – TESLİMAT

Teslimat süresi, Sipariş onay mailinin gönderilmesinden sonraki 1-15 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir.

Anlaşmalı Kargo firması aşağıdaki tabloya göre ürün teslimatını gerçekleştirmektedir.

HATLARA GÖRE İLLERİN DAĞILIMI VE TESLİM SÜRELERİ
ŞEHİRİÇİ YAKIN HAT KISA HAT ORTA HAT UZUN HAT
(0 km) (0-200 km) (201-600 km) (601-1.000 km) (1.000 km + )
Teslim Süresi Teslim Süresi Teslim Süresi Teslim Süresi Teslim Süresi
24 Saat 24 Saat 48 Saat 48 saat 72 saat

10 Gün ve daha yukarı gönderim şekillerinde ise, ürünün üretim ve tedarik süresini ve üretildikten ya da tedarikinden sonra anlaşmalı kargo firmasına verilmesini belirtmektedir. Anlaşmalı kargo firması yukarıdaki tabloya göre ürün teslimatını gerçekleştirmektedir.

Kargo Şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda belirtilen gün süresinde sarkma olabilir. Ürün, ALICI’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya alıcının yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden SATICI sorumlu tutulamaz.

Teslimat problemleri yaşanmaması için sistemimizde kayıtlı teslimat adresinin tam ve eksiksiz olduğunu doğrulayınız. Adres değişikliği durumunda yeni adresinizi Bilgilerim bölümünden düzenleyiniz.

MADDE 9 – ÜRÜN İADE PROSEDÜRÜ

  • Yanlış sipariş edilen veya tarafımızdan yanlış teslim edilen, ilk kullanımda arızalı olduğu saptanan ürünler, satış tarihinden itibaren 7 gün içinde iade edilir.
  • İade edilecek ürünler orijinal kutusu içinde, standart aksesuarlarıyla birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmelidir.
  • Ambalajı açılmış ve/veya lisans anlaşması kullanılmış olan yazılım ürünleri iade alınmaz.
  • Ahşap Panel ve Modüler Ahşap Şarap Rafı siparişlerinde duvara yapıştırılan ya da monte edilen ürünler tekrar kullanılamayacağından iade alınmaz.
  • Kargo ile gönderilen iadelerin kargo bedeli müşteri tarafından ödenir.
  • Ürün iadeniz kabul edildikten sonra, fatura miktarı hesabınıza alacak olarak kaydedilecektir.

MADDE 10 – ÖDEME İADE PROSEDÜRÜ

  • Yaptığınız herhangi bir alışverişinizin iadesi kabul görüldüğü taktirde, ödeme tutarınız iadenizin onayını takiben 10 iş günü içerisinde kredi kartı hesabınıza yapılacaktır.

MADDE 11 – İPTAL PROSEDÜRÜ

  • Sipariş iptallerinizi siparişinizi onayladığınız andan itibaren 1 (bir) saat içerisinde +90 (212) 646 42 66 numaralı telefonumuzu arayarak ya da bilgi@ardinart.com adresimize mail göndererek işlem yaptırabilirsiniz.
  • Kargo, ALICI’nın eline ulaşmadan sipariş iptali durumunda. Para iadesi 7 iş günü içerisinde yapılır.

İşbu sözleşme, 11 maddeden ve bu maddelerin alt maddelerinden oluşmaktadır. ardinart.com sitesinden satın alım yapan ALICI ve satışı gerçekleştiren SATICI tarafından, satın alım yapıldığı andan itibaren geçerlidir ve taraflar bütün madde ve alt maddelerde yazılı olan şartlar ve koşulları harfiyen kabul etmiş sayılır.